You are here
Home > Modeling a fotomodeling > Modelka versus fotomodelka

Modelka versus fotomodelka

Väčšina mladých dievčat sníva o kariére modelky. Mnohé ostanú iba pre snívaní, lebo si myslia, že pre svet modelingu nespĺňajú základné parametre. Veľa dievčat si myslí, že modelka a fotomodelka je to isté, ale vo svete modelingu sa jedná o dve profesie, ktoré sa môžu, ale nemusia prelínať. Modeling, ak sa nejedná o špeciálnu kategóriu Plus Size, je určený pre vysoké štíhle dievčatá so súmernou a harmonickou postavou a zaujímavou tvárou. Vo fotomodelingu sa uplatnia aj dievčatá, ktoré nespĺňajú kritériá pre minimálnu výšku, čiže sú nižšie. Platí teda, že každá modelka môže byť aj fotomodelka, ale nie každá fotomodelka môže byť aj modelka.

 
Obálky prestížnych módnych časopisov, prehliadky návrhárov zvučných mien, editoriály a iné kampane prestížnych značiek vám zostanú nedostupné, ale sna o modelke sa nemusíte vzdať ani v prípade, že nespĺňate predpísanú výšku. Ak je modeling naozaj vaším snom, ale ste príliš nízka, vždy sa môžete uplatniť v tzv. komerčnom fotomodelingu. Môžete robiť fotomodelku pre rôzne fashion e-shopy. Uplatnenie nájdete aj v reklame. Aj v reklamnom biznise existujú spoločnosti, ktoré si nemôžu dovoliť zaplatiť prestížnu agentúru a minúť nehorázne sumy za kampaň, ale tiež potrebujú reklamu a propagačné materiály. Ak máte napríklad výšku 160 až 170 cm, súmernú postavu s peknými plnými prsiami, môžete sa uplatniť ako fotomodelka spodného prádla a plaviek pre rôzne katalógy, kde je dôležité, aby modelka nebola príliš plochá a sú tam veľmi žiadané dievčatá, ktoré majú postavu presýpacích hodín a plnšie prsia. Okrem výšky však musíte pre fotomodeling spĺňať rovnaké kritériá, aké sa vzťahujú na dievčatá v modelingu.

 
Ideálna výška modelky je od 174 cm do 180 cm. Nájdu sa však aj výnimky s výškou 170 cm, ale takéto dievča musí mať neuveriteľnú charismu a schopnosť vynosiť akýkoľvek model šiat. Modelka, ak sa nejedná o kategóriu Plus Size, musí mať štíhlu a súmernú postavu, lebo iba na primerane vysokej a štíhlej postave vyzerajú dobre všetky strihy šiat. Presne preto aj figuríny vo výkladoch sú štíhle a majú určitú výšku, lebo vtedy im sedia všetky strihy a modely šiat. Ak má modelka disharmonickú postavu väčšina strihov a šiat by jej nesedela. Návrhár by bol pri šití obmädzovaný jej postavou, preto v modelingu nie sú žiadané ženy s disproporčnou postavou, ktoré majú napríklad príliš veľké prsia oproti inak ultra štíhlej postave alebo príliš široké boky voči pásu.

 
Každá modelka by sa mala o seba starať. Jej telo a tvár je jej pracovný nástroj a tak by k tomu mala pristupovať. Treba sa udržiavať v kondícii a strážiť si svoju konfekčnú veľkosť, dôsledne sa starať o vlasy, pleť a pokožku celého tela. Modelka by mala mať vždy upravené obočie, nechty, umyté vlasy bez odrastov a vydepilované telo. Nie je žiadúce, aby modelka mala pírsing alebo tetovanie, nežiadúce je aj tetované obočie, pery alebo očná linka. Modelka by nemala mať ani umelé nechty a ak ich má, tak také, ktoré vyzerajú veľmi prirodzene. Je dôležité, aby stylista mal s vami, čo najmenej práce, aby vás pretvoril do predstavy klienta. Ak je nutné, aby ste mali v kampani tetovanie, tak vám ho nakreslia, ale ak už raz máte niečo vytetované, je problém to prekryť a takáto extravagancia vás môže pripraviť o prácu. Dôležité je ovládať na slušnej komunikačnej úrovni aspoň anglický jazyk, lebo komunikačná bariéra vás tiež môže pripraviť o zákazky. Musíte byť tvárna a zapamätateľná. Trénujte mačaciu zvodnú chôdzu, trénujte svoju mimiku pred zrkadlom, aby ste dokázali iba mimikou tváre vyjadriť emóciu, akú od vás fotograf očakáva. Dobrá devíza je aj pružné a ohybné telo. Byť iba pekná nestačí.

Modeling a fotomodeling je náročná práca. Je nutné mať neustále zbalené veci a byť pripravená kedykoľvek vycestovať za zákazkou. Tiež treba myslieť aj na nejaké zadné vrátka, čím sa chcete živiť po skončení kariéry modelky, pretože táto profesia je limitovaná vekom. Naozaj len máloktorej modelke alebo fotomodelke sa podarí uživiť sa týmto povolaním aj vo vyššom veku.
Treba si však uvedomiť, že vo vrcholovom modelingu neexistuje žiadny fotomodeling. Tu musíte spĺňať predpísané parametre a byť vhodná pre prehliadky aj pre objektív, inak o vás tie najprestížnejšie agentúry nebudú mať záujem. Na vrchol sa dostanú iba tie dievčatá, ktoré spĺňajú všetky predpísané pravidlá a majú ešte to niečo, čo sa nedá opísať navyše.

Výnimky sa však nájdu všade, aj vo svete modelingu. Myslite na to a nevzdávajte sa. Ak niečo veľmi chcete, treba sa o to aspoň pokúsiť. Nikdy neviete, či sa v nejakej agentúre neusmeje šťastie v podobe výnimky práve na vás.

Similar Articles

Pridaj komentár

Top