You are here
Home > Modeling a fotomodeling > Modelky kedysi a dnes

Modelky kedysi a dnes

Postupom času sa menia svetové trendy. Nejde však len o módu, ale aj o bývanie, životný štýl, či dokonca ženské telo. A práve na tú poslednú kategóriu si dnes posvietime. Presnejšie, bude sa jednať o modelky. Aké by mali byť vaše proporcie, ak by ste chceli robiť modeling v dobe, keď sa ešte len dostával do povedomia?

Modeling, ako ho poznáme dnes, nemá veľmi dlhú históriu. Prvú módnu prehliadku usporiadal Paul Poiret začiatkom dvadsiateho storočia. V tom čase sa začali namiesto kresieb objavovať na obálkach Vogue-u ženské fotografie. Tieto ženy sa však nikdy nenazývali modelkami.

Prvé modelky

 V 50.-tych rokoch bola prvý krát za modelku označená Lisa Fonssagrives. Postupne pribúdali ďalšie a ďalšie. Dôraz sa kládol najmä na eleganciu a úzky pás. Christianov Diorov „new look“ bol v tomto čase nesmierne vplyvný.Veľký prevrat (nielen) v modelingu spravila v 60. rokoch Twiggy, ktorá bola prvou tzv. „superskinny modelkou“, čo v preklade znamená superchudá. Všetky ženy sa na ňu chceli podobať a preto neváhali držať rôzne drastické diéty. Podváha bola jednoducho in a bola považovaná za nesmierne atraktívnu.

 

Zlaté 90. roky

Práve na konci minulého storočia zažil modeling ten najväčší „boom“. Na scénu prišli modelky ako Linda Evangelista, Naomi Campbell, Claudia Schiffer a iné. Ruka v ruke s nimi sa objavil aj pojem „supermodelka“. Do módy sa dostala prirodzenosť a návrhári žiadali mať na svojich mólach vysoké ženy.Začiatkom deväťdesiatych rokov zažiarila aj Kate Moss, ktorá bola nízka a chudá. Stala sa akousi predstaviteľkou nového typu krásy, ktorý sa nazýval „heroin chic“.

 

Píše sa rok 2000

S novým tisícročím prichádzajú aj nové trendy. Žiadané sú modelky s veľkými, ďaleko postavenými očami a úzkymi perami (napríklad ako Gemma Ward). Dóraz sa ale opäť kladie na váhu, takmer všetky modelky trpia anorexiou a sú známe aj prípady, kedy dievčatá umreli priamo na móle uprostred prehliadky.Bohužiaľ, tieto udalosti modelingu nespravili dobré meno a mnoho dievčat sa rozhodlo s ním skončiť, poprípade ani nezačať.Dnes už je veľmi ťažké nejako presnejšie určiť, aké by mali byť modelky. Mali by byť vysoké a miery by nemali presahovať rozmery 90-60-90, no existuje nespočetne veľa výnimiek.V poslednej dobe sa tešia svojej obľube plnšie, takzvané „plus size modelky“. Na móle by ste našli aj veľmi nízke dievčatá, tranzvestitov, vožíčkarov, ľudí trpiacich vitilogo alebo ľudí bez niektorej končatiny, ľudí po plastickej operácii alebo s tetovaním, starcov, deti, zvieratá a i. Potreby každého návrhára sa líšia, každý chce zaujať a spraviť čo najväčšiu „show“.Aj napriek tomuto si však väčšina ľudí dodnes spája modelky s anorektičkami, čo samozrejme nie je pravda.

Similar Articles

4 thoughts on “Modelky kedysi a dnes

 1. Môžem robiť modeling alebo fotomodeling aj keď ešte nemám 18 rokov? Ak áno tak do ktorej agentúry sa mám prihlásiť? Registrácia na stránku modelky.sk mi nefunguje. Platí sa niečo za to? Ďakujem vopred za odpovede

  1. Ahoj, áno môžeš robiť fotomodeling aj modeling, aj keď nemáš 18, ale mala by si mať minimálne 15, resp. potom iba fotenie v doprovode rodiča a tam sa to zaraďuje skôr k detským fotkám, napr. do reklamy alebo na fotenie oblečenia do katalógov…

   Registrácia na stránku Modelky SK asi nefunguje iba dočasne, ich FB stránka funguje, teraz som to pozeral. Malo by to byť zadarmo.

   Pekný deň

   Admin

Pridaj komentár

Top