You are here
Home > Modeling a fotomodeling > Odvrátená strana modelingu

Odvrátená strana modelingu

Krásne šaty, dokonalá vizáž, úžasné fotografie v prestížnych časopisoch, luxusné hotely, atraktívne žúry plné hviezd a vplyvných ľudí, zaujímavé zárobky, takto vidí modeling väčšina z vás, čo sa túžia dostať do tohoto nablýskaného sveta. Tento luxusný svet má však aj svoju odvrátenú tvár, o ktorej sa radšej mlčí. Číhajú tam na vás rôzne nástrahy, na ktoré by ste mali byť pripravení ešte skôr, ako vstúpite do vôd modelingového sveta.

Nástraha číslo 1: OSAMELOSŤ

Skončíte fotenie neskoro večer a ráno musíte byť o šiestej ráno na pľaci na ďalšie fotenie alebo na letisku. Po skončení prehliadky sa ponáhľate do hotela zbaliť si veci a aspoň nachvíľu si ľahnúť, lebo ráno letíte do Milána a chýbajúci spánok doháňate v lietadle. Nemáte čas na starých priateľov, váš život je lietadlo, hotel alebo agentúrny byt pre modelky a samota. V modelingu panuje veľká rivalita, preto nie je ľahké sa s niekým spriateliť, hlavne na začiatku kariéry, kedy treba ostré lakte a vybojovať si svoje miesto pod slnkom. Modelka, ak chce uspieť, musí zvládnuť časté odlúčenie od blízkych.

Nástraha číslo 2: TVRDÁ DISCIPLÍNA

Pre veľa dievčat je najväčším problémom udržať si stabilnú konfekčnú veľkosť, ktorá by mala mať číslo 34. Disciplína v stravovaní sa ťažko dodržiava, hlavne keď je všade okolo vás množstvo lákavého jedla. Zhrešíte, raz, dvakrát … tisíckrát. A zrazu sa ocitnete v kolotoči zvanom porucha príjmu potravy. Je jedno, či je to anorexia, bulímia, večné diétovanie a jojo efekt, toto je cesta do pekla. Zdravé stravovanie a pohyb je jediná správna cesta k udržaniu si postavy. Všetko ostatné vám prinesie iba krátkodobý efekt, začnete sa cítiť slabo, podráždene, zhorší sa vám pleť a nebudete vládať pracovať. Modeling vyžaduje tvrdú disciplínu v stravovaní a každodenné pravidelné cvičenie. Disciplína a odopieranie sa stane súčasťou vašej denodennej rutiny.

Nástraha číslo 3: ZÁVISŤ A INTRIGY

Panuje tu závisť, obrovská rivalita, intrigy a pretvárka. Pripravte sa na to, že väčšina vašich nových modelingových priateľov a priateliek vás časom nejako sklame. Moja kamarátka Lucia pracuje ako modelka v Miláne. Na kastingu pre jednu známu značku kozmetiky sa rozhodovalo medzi ňou a jej už bývalou priateľkou z Poľska Kajou. Vybrali Luciu, ale keď jej z agentúry telefonovali, že fotenie sa presúva do iného hotela, bola práve v sprche. Telefón zdvihla Kaja, nič jej nepovedala a na fotenie prišla namiesto nej. V tejto brandži vám málokto úspech praje. Niekto sa s tým vyrovná férovo, niekto tak ako Kaja. Povesť podrazáčky sa však šíri rýchlo, čiže takto ďaleko nezájdete. Hrať férovo v neférovom svete sa oplatí.

Nástraha číslo 4: ČASTÁ KRITIKA A ODMIETNUTIA

Treba byť pripravený na obrovskú vlnu kritiky svojho vzhľadu a nezrútiť sa z toho. Veľakrát si vypočujete, že škoda, že nemáte užšie boky, dlhšie nohy, plnšie pery, škoda že nie ste o pár centimetrov vyššia … Dôležité je, sa z tejto kritiky nezrútiť, brať ju s nadhľadom, pretože ak máte širšie panvové kosti, tak užšie boky mať nebudete, aj keby ste zhodili desať kíl, svoju výšku nezmeníte, pery si môžete dať zväčšiť, ale v klasickom modelingu sa preferuje prirodzenosť.
Modeling je biznis a vy ste produkt. Pri výbere vhodnej adeptky pre kampane sa hľadá modelka, ktorá najlepšie vystihne charakter módneho produktu, žiadaný výraz, či atmosféru. Štáb, ktorý sa na tomto výbere podieľa sa o vhodnosti, či nevhodnosti jednotlivých uchádzačiek o zákazku vyjadruje naozaj bez servítky a sebavedomím mladého dievčaťa môže taká kritika zamávať, ale treba si uvedomiť, že ak sa pre nejakú zákazku typovo nehodíte, neznamená to, že ste škaredá, tučná, menejcenná. Musíte sa naučiť zvládať odmietnutie na kastingoch.

Nástraha číslo 5: SEX, DROGY & ORGIE

Dostanete pozvánky na rôzne akcie, žúry, večierky, do vychytených nočných klubov. Verte, že správy o divokých večierkoch, sexuálnych orgiách, neslušných návrhoch, kupliarstve a drogách sú pravdivé, ale či sa tejto odvrátenej stránky zúčastníte, záleží iba na vás samotnej. Nikto vás nebude do ničoho nútiť. Dostanete neslušný návrh a bude na vás, či ho prijmete. Ak prikývnete, okrem benefitov, musíte rátať aj s inými dôsledkami, ktoré skôr, či neskôr prídu. Odmietajte šarmantne a s úsmevom. Snažte sa byť za každých okolností priateľská a milá, aj keď hovoríte nie. Vplyvní muži sú ješitné bytosti.
Chrbtom sa otočte kokaínu. Je to obľúbená droga celebrít, s ktorou sa určite stretnete na nejakom žúre. Potláča chuť do jedla a zavalí vás prílivom neskutočnej energie. Ak nastúpite do kokaínového vlaku, hrozí, že už nevystúpite.
Pozor na množstvo vypitého alkoholu. Nielen na večierkoch spojených s modelingovým a reklamným biznisom alkohol spôsobí, že sa niektorí po ich skončení cítia v lepšom prípade pár dní trápne, v horšom prípade pár mesiacov alebo rokov a v tom najhoršom sa z toho nespamätajú nikdy. Dajte stopku drogám, nadmernému pitiu alkoholu a častému žúrovaniu.

Nástraha číslo 6: DLH U AGENTÚRY

Na začiatku agentúra do začínajúcej modelky veľa investuje a preto väčšina peňazí, ktoré zarobí ide agentúre na splatenie dlhu a na strhnuté percentá za dojednanú prácu. Niektorým modelkám sa dlh podarí splatiť za pár mesiacov, iným to trvá dlhšie. Ak dlh splácate pomaly, časom vás nízke zárobky a malé vreckové začnú frustrovať a ste krok od spadnutia do priepasti požičania peňazí a problémov s ich vrátením.
V lepšom prípade podľahnete pokušeniu prijať neslušný návrh výmenou za dohodenie lukratívnej zákazky. Väčšinou je to však iba finta ako vás dostať do postele od človeka, ktorý na to nemá žiadny vplyv a žiadny skvelý job sa nekoná. Zlá povesť sa však šíri rýchlo. Dostal vás jeden, budú chcieť aj ďalší.
V druhom prípade vám ponúknu zaujímavý obnos peňazí, výmenou za sexuálne služby pre vplyvných mužov. Lákavá ponuka, rýchle peniaze a prisľúbená diskrétnosť. Spravíte to raz, kompromitujúce fotografie sú na svete a ak nechcete pokračovať, tak vás vydierajú, že fotky ukážu agentúre, vašej rodine alebo priateľovi. Rátajte s tým, že hneď nezarobíte veľa peňazí.

Nástraha číslo 7: Prijatie nesprávnej zákazky

Profesionálna modelka má absolútny zákaz fotografovať pre pánske magazíny. Takéto fotenie znamená okamžitú stopku od agentúry v jej kariére. Každú zákazku, ktorú získate mimo agentúry si poriadne preverte alebo preberte so svojou agentúrou. Áno, Adriana Sklenaříková fotila akty pre Playboy, ale bolo to na vrchole jej kariéry. Začínať v modelingu s titulom playmate naozaj nie je dobrý nápad, ak nemáte záujem preraziť vo fotení šteklivých fotografií. Pozor na nesprávne kroky, ktoré môžu ohroziť vašu začínajúcu kariéru.

Nástraha číslo 8: Maniere

Vaša kariéra sa slušne rozbieha. Dostávate lukratívne zákazky, váš zárobok rastie. Priamo úmerne k tomu narastajú aj vaše maniere. V kuloároch sa o vás začínajú šíriť nelichotivé zvesti. Áno, Naomi Campbell alebo Kate Moss sú opradené škandálmi, ale počuli ste niekedy, že by Naomi zbila návrhára alebo Kate zaspala na fotenie? Naomi bije a strieda svoje asistentky, Kate si rada vyhodí z kopýtka v kluboch, ale obe svoju prácu odvedú bez manierov a na jednotku. Nedovolia si neprofesionalitu k ľuďom, ktorí im dávajú prácu. Treba skákať, ako iní pískajú, nie naopak.

Nástraha číslo 9: Škandály

Zviditeľňovanie sa pomocou škandálov je beh na krátke traťe. Škandály zlomili väz aj topmodelke Kate Moss, s ktorou Rimmel po kokaínových výstrelkoch nepredĺžil zmluvu. Kate sa v médiách začala kajať a urýchlene nastúpila na liečenie, ale niektorí bývalí zákazníci jej už budú navždy otočení chrbtom. Budujte si image vzdelaného a vychovaného dievčaťa.

Nástraha číslo 10: Túžba zastaviť čas

Starnutie sa nevyhýba ani modelkám. Telo a tvár je váš pracovný nástroj a treba sa o seba starať, ale nadmiera botoxu, kyseliny hyalurónovej a iných omladzujúcich procedúr vám spraví medvediu službu. Modelky začínajú veľmi mladé, vo veku 15 – 16 rokov absolvujú prvé prehliadky a fotenia. Po puberte sa črty tváre začnú meniť, môžu sa objaviť prvé jemné mimické vrásky, ale to nie je dôvod na paniku a radikálne riešenia. Starajte sa o seba, ale s mierou.

Similar Articles

Pridaj komentár

Top