You are here
Home > Modeling a fotomodeling > Ako fotografovať módu

Ako fotografovať módu

Deti - ako fotografovať módu
Deti – ako fotografovať módu

Mnohí ľudia si módnu, tzv. fashion fotografiu zamieňajú s portrétom alebo s glamour fotografiou. Prečo je to tak? Na prvý pohľad sa laikom môžu zdať rovnaké, ale nie je to tak. Módna fotografia, aj keď je jej výsledkom napríklad na prvý pohľad portrét, inak pracuje s modelom/modelkou. Cieľom módnej fotografie je zobrazovať odev, doplnky a iné módne výrobky, čiže dôraz je kladený na produkt a model/modelka je až v druhom pláne. Dosahuje sa to tak, že model alebo modelka musia pózovať tak, aby na seba nestrhávali pozornosť, takže ich pohľad je neprítomný, zasnený, pozerajú sa napríkald nahor alebo majú zavreté oči, ich emócie nesmú smerovať priamo na diváka, ich pózy sú veľmi strojené, neprirodzené, sú v polohe vešiaka alebo akejsi figuríny a ich úlohou je čo najlepšie upriamiť pozornosť na produkt. Ak má model alebo modelka vyjadriť nejakú emóciu, tak tá nie je priamo smerovaná na diváka, je tam akosi mimochodom a zase s cieľom, čo najlepšie odprezentovať daný produkt. Napríklad máme nafotiť športovú módnu kolekciu. Takéto oblečenie by malo byť pohodlné a neobmedzovať nositeľa v pohybe. Presne preto sa tieto produkty častokrát fotia s témou šantiaci mladí ľudia na ihrisku, v parku, na pláži, v lese a podobne. Sú vysmiaty a v pohybe, čiže pôsobia na nás dojmom, že sa cítia fajn a nič im nebráni v pohybových aktivitách, ale ich emócie nie sú nasmerované na diváka. Ich emócia ostáva uzavretá vo fotografii, lebo keď sa smejú, tak sa pozerajú mimo objektív alebo ich úsmev smeruje na osobu, ktorá je na fotografii napríklad vedľa nich alebo oproti nim.
Hovorí sa, že lepšie je raz vidieť ako stokrát počuť a preto prikladáme aj zopár vzorových fotografií aj s konkrétnym popisom fotografie pre vašu lepšiu predstavu. Záujemcovia o modeling získajú takto prehľad ako sa majú na fashion fotografiách správne tváriť a pózovať. Čo to znamená emócia vo vnútri
fotografie je dobre vidieť na úvodnej fotografii. Chlapček a dievčatko smerujú emócie voči sebe, hľadia na seba.

Ako fotografovať módu
Ako fotografovať módu

Táto módna fotografia upriamuje pozornosť na sveter modelky. Jej pohľad smeruje mimo objektív, džínsy nie sú na fotografii zobrazené celé, je z nich viditeľný iba malý kúsok a pozadie je neutrálne. Celá pozornosť je takto nasmerovaná na sveter, ktorý je najdominantnejším kúskom na fotografii. Všetko ostatné je potlačené.

Ako fotografovať ´módu - pery a rúž
Ako fotografovať ´módu – pery a rúž

Na tejto fotografii je kladený dôraz na rúž s leskom. Pozadie je kompaktné a neutrálne, nie je tam nič rušivé. Najvýraznejším prvkom sú pery modelky, ktoré sú mierne pootvorené, aby tak pôsobili viac zmyselne. Mierne rozostrená náušnica púta pozornosť k perám, ale keďže nie je ostrá, tak nestrháva na seba pozornosť, ale priťahuje pohľad diváka k modelkyným nalíčeným perám.

Ako fotografovať módu - gothic style
Ako fotografovať módu – gothic style

Cieľom tejto fotografie je upriamiť pozornosť na účes modelky. Modelka je nasvetlejším objektom, pôsobí dojmom sochy na podstavci, má extravagantný účes a preto bolo zvolené aj extravagantné oblečenie. Noha pokrčená v kolene je akýmsi pomyselným ukazovátkom, ktoré mieri na modelkin účes. Vrchná časť odevu je iba jednoduchá čierna podprsenka, aby sa dosiahol efekt dominantných pančúch, ktoré znova upriamujú pozornosť diváka na účes, lebo vedú oko diváka smerom hore.


V módnej fotografii ide primárne o produkt a k tomu sa vymýšľa vhodná kulisa a v dnešnej dobe veľmi často aj príbeh. Model alebo modelka nesmie pôsobiť odpudivo a ani prostredie. Zákazník musí získať dojem, že pri zvolení produktu, získa charizmu akú má model alebo modelka. Samozrejme môžeme pracovať aj s určitou kontroverziou a odpudivosťou s cieľom šokovať, ale v tomto prípade musí byť fotograf veľmi skúsený a citlivý, aby to zapôsobilo tak, ako sa očakáva. Keď sa prostredie dobre nasvieti a odfotí, tak aj smetisko môže pôsobiť štýlovo a zaujímavo, nemusí pôsobiť krásne, ale tá odpudivosť musí byť nahradená štýlovosťou a nesmie znechutiť. Módne fotografie majú reklamný účel, sú určené na propagačné účely a pre módne časopisy. Módna, fashion fotografia je samostatný fotografický žáner, ktorý používa svôj vlastný estetický štýl, ktorý je pre tento druh fotografie typický. Na tento druh fotografie sú kladené mimoriadne nároky, fotografie musia byť po technickej stránke dokonalé, správne nasvietené, precízne vyretušované, musí byť zvolený správny objektív, aby nedochádzalo k deformácii fotografovaného objektu. Všetko musí pôsobiť luxusne, exkluzívne a štýlovo.

Zdroj fotografií : pixabay.com
Fotky modeliek : www.photogenic.sk
Portál modeliek : www.modelky.sk

Similar Articles

Pridaj komentár

Top