Módne značky Svetoví nárhári

Christian Dior

Christian Dior

„Nech ma strene v živote akékoľvek šťastie, nič neprekročí to, čo cítim v tejto chvíli“ Christian Dior po úspechu prvej prehliadky.

Christian Dior bol jedným z piatich detí bohatého priemyselníka. Narodil sa v r. 1905 v Normandii. V roku 1910 sa celá rodina presťahovala do Paríža. Na naliehanie svojich rodičov študoval diplomaciu a medzinárodné vzťahy, ale nebolo to nič pre neho. Po škole sa začal venovať umeniu a v r.1928, za finančnej podpory svojho otca otvoril galériu súčasného umenia. Otec mal jedinú podmienku – meno Dior nesmelo byť na prednej strane galérie. Rok nato jeho rodičia skrachovali. Padla tak aj Christianova galéria a ďalšie roky, počas ktorých prišla aj druhá svetová vojna boli pre neho dosť kruté.

Po vojne v roku 1946 bola založená spoločnosť Christian Dior. V tej dobe sa už Christian poznal s „bavlnovým kráľom“ Marcelom Boussacom, ktorý veril jeho talentu a investoval do vzniku tejto spoločnosti. Rok nato bola predstavená verejnosti prvá Diorová kolekcia „Corolla“. Oproti šedým uniformám, ktoré do tej doby boli všade okolo bola jeho kolekcia revolúciou v obliekaní. Verejnosť túto prehliadku nazvala „New Look“. Vyzdvihol v nej ženskosť, zúžený driek – osí pás, úzke zaoblené ramená k tomu široká sukňa 30 cm nad zemou – takto sa určila móda. Úspech tejto kolekcie bol celosvetový. V roku 1948 sa v USA otvára pobočka tejto spoločnosti.

Christian Dior vedel na čo sa zamerať. Zameral svoj talent na hviezdy strieborného neba. Lepšiu reklamu si ani nemohol priať. M. Dietrich, Marilyn Monroe, Sophia Loren, princezná Margaréta boli medzi prvými celebritami, ktoré si obľúbili túto značku. Natáčanie Hitchokovho filmu v r. 1950 s M. Dietrich sa nieslo v duchu „Nie Dior, nie Dietrich“. Všetky kostýmy pre túto herečku v tomto filme nesú značku Christian Dior.

V roku 1957, desať rokov po prvej prehliadke Dior umiera na infarkt. Jeho nasledovníkom,  umeleckým a hlavným návrhárom sa stáva Yves Saint Laurent.  Dlho na tejto pozícii nevydržal. V roku 1961 ho nahradil Marc Bohan. Rozšíril spoločnosť o línie Baby Dior (oblečenie pre deti), Ready –to-wear (obliecť a ísť) a začali sa orientovať aj na módu pre mužov – Dior Monsieur.  Od tej doby každú sezónu sa v týchto líniách z dielne Dior objaví na módnych prehliadkach vždy nová kolekcia.

Možno vo vašom šatníku nájdete kožený kabát. V r. 1971 s ním prišla na trh práve táto firma. V roku 1985 je do funkcie generálneho riaditeľa menovaný Bernard Arnault (nemýľte si generálneho riaditeľa s funkciou návrhára. Niekto vo firme musí byť zodpovedný aj za celú organizáciu, za jej fungovanie, stratégiu, niekto musí rozhodovať, organizovať, viesť zamestnancov a plánovať)

Po takmer 30.tich rokoch v roku 1989 Marca Bohana nahradí vo funkcii kreatívneho riaditeľa (hlavného návrhára) Gianfranco Ferre. Vzdal sa založenia vlastnej firmy, aby mohol viesť túto spoločnosť. Počas jeho éry sa značka rozšírila a obchody Christian Dior sa otvorili v Tokiu, New Yorku a Los Angeles.  Pod jeho taktovkou sa vytvorila jedna z najznámejších kabeliek tejto značky „Lady Dior“ – kultová kabelka hodná skutočnej Lady. Je zaujímavá svojim vzorom tzv „cannage design“.  Vzorom pre tento štýl boli stoličky Napoleona III.

V roku 1996 odišiel z tejto spoločnosti a založil si svoju vlastnú. Jeho miesto zaujal John Galliano. Svoje miesto prevzal keď spoločnosť oslavovala 50 rokov svojho vzniku. Svojou prvou kolekciou, v ktorej aktualizoval dedičstvo Dior, luxusné šaty a korzety, zožal veľký, celosvetový úspech. V roku 1999  Gwyneth Paltrow predstavila novú kabelku od Dior s názvom „City Dior“ – hranatá malá taška s klenutou rukoväťou.

V roku 2008 vstúpila spoločnosť Christian Dior aj do sveta mobilných telefónov. Takto sa pripojili k ďalším spoločnostiam ako Prada, Giorgo Armani či Dolce Gabana, ktoré už svoje mobilné telefóny na trhu ponúkali. Prvá kolekcia bola výhradne pre ženy. Mobily mali v-čkovú konštrukciu a boli vyrobené v piatich farbách : čierna, šedá, červená, ružová a biela.  Samé o sebe sú elegantné, ale nebol by to Dior, keby mu nešlo aj o luxus. Luxusný telefón značky Dior je čiernej farby s diamantmi. Zaujímavosťou tohto mobilu je, že jeho súčasťou je prívesok, ktorý s telefónom komunikuje pomocou bluetooth. Prívesok nazvaný My Dior umožňuje prijímať hovory a aj vytáčať kontakty zo zoznamu. Cena tohto mobilného telefónu je v rozmedzí 3.500 až 18.000 eur (verzia s diamantmi).

Galliano bol skvelý návrhár, postaral sa o väčšiu slávu spoločnosti, bohužiaľ, jeho antisemitské výroky v roku 2011 ho stáli miesto a bol prepustený. Hľadal sa človek, ktorý by bol schopný zaujať jeho miesto. Našiel sa po roku. Bol to Raf Simons. Isto si pamätáte na Emmu Watson, ktorá na gala večere Golden Globe Awards prekvapila všetkých prítomných róbou z dielne Dior – odvážnu kombináciu červených šiat a nohavíc vytvoril Raf Simons presne pre ňu. V roku 2015 oznámil, že ďalšiu zmluvu s Diorom už nebude obnovovať. Šesť mesiacov po jeho odchode zaujala jeho miesto Maria Grazia Chiuri – prvá žena v histórii tejto spoločnosti na tomto poste. Dôraz kladie na „haute corture“. Ako povedie túto spoločnosť ešte len uvidíme.

Christian Dior  sa nezameriava len na módne oblečenie. Aj keď jej kúsky vyrážajú dych mužom aj ženám. Dámska aj pánska konfekcia z touto značkou sa predáva vo viac ako 160 obchodoch vo svete. Ich najžiadanejšia časť produktov sú „haute couture“ – je to oblečenie šité na mieru, z najkvalitnejších materiálov. Jedinečné kúsky, ktoré zdobia šatník nejednej slávnej osobnosti sú práve z rúk návrhárov Diora.  Haute couture  (vysoké krajčírstvo) – je to medzinárodne používaný termín označujúci oblečenie šité na mieru. Nie len, že je šité z kvalitných a drahých materiálov, ale je šité ručne a kladie sa dôraz na detaily a zakončenie. Ušitie jedných šiat môže trvať 100 až 400 hodín a ich cena sa pohybuje v desiatkach tisícov eur. (wikipedia) 

Pod touto značkou nájdete kabelky na každú príležitosť. K dispozícii je veľa štýlov a farieb navrhnutých tak aby vyhovovali v každej situácii. Či si ich vezmete do mesta, alebo na noblesný večer, sú zárukou elegancie a vkusu. Od preslávenej Lady Dior, cez  kolekciu Diorama, ktorá je typická veľkou sponou, kolekcie Diovere či Diorissimo vďaka ktorej pocítite ten pravý „Dior luxus“ – jemná a hladká koža , z ktorej sú kabelky vyrobené vás o tom presvedčí až po kolekciu „Stardust“ – elegantné batohy, ktoré svojim majiteľkám dodajú dokonalý streetstyle vzhľad.

Ku kabelke patria aj topánky. Aby všetko spolu dobre ladilo, Dior vyrába aj obuv. Od  nápaditých tenisiek ozdobených kvetmi alebo hviezdami, cez mokasíny pre dámy a balerínky, kozačky z pravej kože až po jemné a elegantné lodičky. Každá žena si tu isto niečo vyberie.

Parfúm Miss Dior vznikol v roku 1947. Má kvetinovú vôňu. Prvá unisex vôňa v dejinách ľudstva bola vyrobená tiež pod značkou Dior – Eau de Cologne Fraiche. Nádherná vôňa konvaliniek Vás opojí po otvorení flakónu s názvom Diorissimo. Celá rada parfúmov s názvom Poison.  Medzi novšie kúsky patria vône  J adore, Dior Addict,  jemnú vanilkovú vôňu nájdete v Queen of the Night . Nie len dámy, ale aj páni si pri vôňach prídu na svoje. Popri oblečeniu pre pánov spoločnosť Dior produkovala aj vône pre pánov, vody pred a po holení: Dune, Sauvage , Fahrenheit  či Dior Homme.

A čo doplnky? Samozrejme že patria ku každému oblečeniu, dodajú mu ten správny šmrnc. Ani na tie v tejto firme nezabudli. Šatky, ktoré si môžete omotať okolo krku, alebo ich nosiť na zápästí či si s nimi ozdobiť tašku,… je len na vás ako sa rozhodnete ich použiť. Elegantné rukavice pre dámy aj pre pánov a v neposlednom rade slnečné okuliare. V roku 2016 Rihanna navrhla posledný model okuliarov pre Dior.

Hlavným a podstatným doplnkom sú šperky. Určite mi dáte za pravdu. Aj tie nájdete v tejto firme. Náušnice, retiazky, prstene aj náramky s príveskami, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako talizmany vzdávajú hold Christianovi Diorovi a jeho poverčivosti.

Od hlavy až po päty sa môžete odieť do značky Christian Dior. Nájdete v nej všetko čo potrebujete. Punc noblesy, elegancie a luxusu, ktorý z tejto značky sála, z vás urobí neprehliadnuteľnú osobu nech ste kdekoľvek.