You are here
Home > Modeling a fotomodeling > Od bedrových zásteriek až k Victoria´s Secret

Od bedrových zásteriek až k Victoria´s Secret

Každý už určite zachytil tento názov, a veľká väčšina ľudí si ho hneď spojí so spodnou bielizňou. Niektorí možno len s jej „anjelmi“ – tak sa hovorí modelkám, ktoré na módnych mólach predvádzajú modely luxusnej bielizne tejto značky.

Kde a ako to všetko začalo

Pár storočí, a aj tisícročí dozadu to s bielizňou bolo veľmi jednoduché. Muži aj ženy v starom Egypte nosili okolo pásu uviazané bedrové zásterky. Viac oblečenia, vďaka priaznivým klimatickým podmienkam ani nepotrebovali. Nahota bola vnímaná ako niečo prirodzené, ľudia nemali potrebu sa viac zahaľovať. Aký-taký pokrok v spodnej bielizni nastal až v 13-tom storočí kedy pánska bielizeň nadobudla tvar podobný dnešným pánskym spodkom, len sa v oblasti pásu a lýtok uväzovala na šnúrky, ženy si obliekali nohavičky dlhé do polovice stehien, niekedy až po kolená, často krát s ozdobným lemom – tiež sa uväzovali pomocou šnúrky. Výrazná zmena bielizne prišla až začiatkom 20-teho storočia. Lucy Duff-Gordonová výrazne skrátila dĺžku nohavičiek a priblížila sa k tomu čo sa nosí teraz. Jej zvodnú bielizeň si ženy obľúbili veľmi rýchlo.

Korzet vs. podprsenka

19-te storočie bolo pre ženy kruté. Obdivovaný a zároveň zatracovaný korzet bol viac než spoločenskou povinnosťou ženskej garderóby. Ktorá ho nemala, nebola považovaná za spoločensky významnú osobu. Šnurovacie korzety s oceľovými výstužami. Osí pás bol v móde a ženy pevne zošnurované v korzetoch často upadali do mdlôb z nedostatku kyslíka, neraz sa stalo, že praskla oceľová výstuž a prepichla majiteľke pľúca, časté modriny, prasknuté rebrá a deformácia vnútorných orgánov boli bežnými zdravotnými rizikami, ktoré ženy radi v záujme módy podstupovali (ideálna miera v páse v tomto období bola 45cm – nedosiahnuteľná miera. Viete si predstaviť čo v takomto prípade urobí stiahnutý korzet s Vašimi orgánmi?). Toto utrpenie sa vykúpilo objavom podprsenky. Vďačiť za ňu môžeme náhode. Majiteľka krajčírskeho salónu  Mary Phelps Jacob bola pozvaná na večierok. Korzet sa jej pod jej tenké šaty nehodil (vytváral nevkusné obrysy a vytŕčal z výstrihu), tak narýchlo z dvoch vreckoviek a stužky zošila prvú podprsenku. V roku 1914 si tento objav nechala patentovať.

Iný príbeh hovorí, že podprsenky prišli do módy vďaka prvej svetovej vojne. Kov bol v tých časoch potrebný pre výrobu zbraní, na korzety ho veľa nezostalo, vlastenecky založené ženy prestali kupovať korzety vystužené kovovými pásmi a kupovali radšej podprsenky. Vraj sa takto podarilo ušetriť až 28 tisíc ton kovu.

Victoria´s Secret

Od tej doby sa už všetko len vylepšovalo, zlepšovalo, skracovalo a zmenšovalo. A zdalo sa, že všetko je v poriadku. ….ale len zdalo. Kým sa jedného dňa istý pán Roy Raymond nerozhodol ísť nakúpiť spodnú bielizeň pre svoju manželku. Ako sám hovorí „Cítil som sa trápne“… bol plný rozpakov, mal pocit, akoby vtrhol do ženskej šatne na plavárni. Personál po ňom zazeral a on sa bezmocne motal medzi froté županmi, nie práve príťažlivými pyžamami a spodným prádlom, v ktorom sa vôbec nevyznal. Rozhodol sa to zmeniť. Vytvoril „iný“ spôsob predaja. 40. 000 dolárový úver a 40. 000 dolárov požičaných od známych a rodiny mu pomohli rozbehnúť spoločnosť, ktorú dnes pozná celý svet – Victoria´s Secret. Svoj prvý obchod otvoril v roku 1977 v Stanfort Shopping Center, doplnil ho zásielkovým katalógom a úspech bol na svete. V krátkom období otvoril ďalšie tri obchody.

V obchode vytvoril príjemné a komfortné prostredie. Vystavil exkluzívne sety bielizne do rámikov a rozvešal ich po celom obchode (dal si záležať na tom, aby bol každý set spárovaný podľa štýlu). Takto si každý zákazník mohol pohodlne prehliadnuť každý kúsok tovaru. Ako náhle si vybral, bol naporúdzi vyškolený a ochotný personál, ktorý každému klientovi pomohol pri výbere správnej veľkosti. Muži, kvôli ktorým táto spoločnosť vznikla, sa už pri nákupoch necítili trápne, rozpaky nechali pred dverami a nákup spodnej bielizne pre svoje drahé partnerky sa pre nich stal príjemnou záležitosťou.

Po piatich rokoch vzniku Victoria´s Secret zarábala 6 miliónov dolárov ročne(6 predajní v USA plus zisky z predaja cez katalóg). Celú spoločnosť sa v roku 1982 Roy Raymond rozhodol predať. Roy mal dobrý nápad a perfektne ho previedol do reality, ale prádlo, ktoré neskôr ponúkal sa viac hodilo do nevestincov. Zisky začali klesať a tak sa rozhodol spoločnosť predať skôr, než bude na dne.

Nový majiteľ Leslie Wexner, ju získal vraj za 4 milióny dolárov. Priniesol do spoločnosti „nový vietor“.  Rozšíril ponúkaný tovar o parfumy, topánky a večerné oblečenie. Zásielkový katalóg vychádzal častejšie (8 krát do roka) a počet obchodov Victoria´s Secret sa zvýšil na 1000 len v USA. Podstata obchodu zostala nezmenená,  ľudia (a hlavne muži) sa v ňom aj naďalej cítili príjemne. Zmena nastala v ponúkanom tovare, ktorý získal na solídnosti a zároveň na príťažlivosti.

Od roku 1995 organizujú každoročne módnu prehliadku „Victoria´s Secret Fashion Show. Každý rok je táto show doprevádzaná množstvom sťažností a protestov rôznych feministických združení. Spoločnosť ale aj naďalej organizuje svoje prehliadky. „Bielizeň Victoria´s Secret nie je pre prudérne, priemerné a zakríknuté ženy, je určená sexi ženám“ – tohto kréda sa držal zakladateľ spoločnosti a aj jej nový majiteľ a bolo to aj odpoveďou na všetky sťažnosti, ktoré na adresu firmy chodili.

Zlatým klincom prehliadky je od roku 1996 špeciálna podprsenka „Fantasy Bra“. Každý rok je vytvorená nová podprsenka  z drahých kameňov: rubínov, smaragdov, zafírov, diamantov a drahých kovov: platiny alebo zlata. Najdrahšia podprsenka na svete (zapísaná aj v Guinnesovej knihe rekordov ako najdrahšia časť bielizne na svete) bola verejnosti predstavená v roku 2000. Z 1300 drahokamov bolo na nej 300 thajských rubínov. Jej cena je 15 miliónov dolárov.

Victoria´s Secret Angels

Anjelmi tejto značky sú všetky modelky, ktoré sa zúčastnia prehliadky. Vyberajú sa podľa toho ako sú atraktívne pre ženy (nie pre mužov.).

Každá modelka by mala mať výšku minimálne 178 cm a predpísanú váhu 54 kg. Ak ste nižšieho vzrastu tiež sa môžete stať anjelom, ale Vaše zvyšné miery musia byť perfektné.

Nie každá modelka tejto značky môže nosiť na módnej prehliadke krídla. Treba si ich zaslúžiť. Sú niečím ako hodnosťou. Čím dlhšie je modelka v spoločnosti tým má väčšiu šancu ich získať. A nie len to, záleží to aj od like-ov a zdieľaní jej fotiek z prehliadky na sociálnych sieťach. Mať krídla je pre modelku poctou, ale nie je to také jednoduché. Niektoré vážia aj 15 kíl a uniesť tú váhu s úsmevom a ľahkosťou na vysokých opätkoch dá niekedy zabrať.

Kto vie ako často Roy Raymond ľutuje predaj svojej firmy… Victoria´s Secret má v súčasnosti miliónové zisky a predajne po celom svete. Malá americká spoločnosť sa rozrástla na celosvetovú sieť obchodov. Reklama, marketing, ochotný personál a perfektný tovar sa postarali o ich dobré meno.

Similar Articles

Pridaj komentár

Top