You are here
Home > Zdravá pleť > Kožné prejavy chorôb: ako si vyčítať svoje zdravie z tváre?

Kožné prejavy chorôb: ako si vyčítať svoje zdravie z tváre?

Naše telo je v samoliečiacich procesoch a signalizácii chorôb naprogramované výborne. Vďaka príznakom vieme odhaliť nejeden problém, začínajúcu chorobu alebo stav jednotlivých orgánov. Ak sa cítime v zimnom období unavene a bolí nás hrdlo, ak nás postihnú žalúdočné kŕče, alebo si po prílišnom športovom výkone necítime niektoré svalové partie – vieme, že niečo nie je v poriadku. Náš momentálny stav odzrkadľuje všetko, čo sa vo vnútri organizmu deje a vďaka tejto schopnosti si dokážeme výrazne pomôcť. Okrem pocitov nám však dokáže účinne pomôcť aj naša pleť.

Tvár ako zrkadlo?

Sú to práve jednotlivé časti tváre, ktoré nám každý deň prinášajú informácie o vnútornom stave. Svoju rolu hrá nielen fyzický stav, ale veľa dokáže spraviť aj psychika. Preto je dôležité udržať svoj organizmus v rovnováhe a naučiť sa mu porozumieť.

Takzvané „čítanie chorôb z tváre“ nie je len novodobým výmyslom, ale jeho korene siahajú do ďalekej minulosti. Svoju zásluhu má v rámci tohto poznania najmä tradičná čínska medicína a ajurvéda, ktorých základne princípy a techniky pomáhajú ľuďom po celom svete. Jednotlivé body na každej tvári slúžia aj na vykonávanie akupresúry, ktorá funguje na základe pôsobenia tlaku na dané miesta.

Ak si začnete pozorne všímať kožné zmeny v tvárovej oblasti, môžete postupom času odhaliť skryté problémy a zistiť, aká potravina alebo látka škodí vášmu telu. Zvyčajne sa v určitej tvárovej časti objaví jemné alebo väčšie začervenanie,  drobné či veľké vyrážky, opuch, či dokonca aj zmena farby pleti. Každý kúsok na vašej tvári  totižto plní významnú funkciu nielen v rámci procesov v koži a krvnom obehu, ale odzrkadľuje aj funkciu samostatných orgánov.

 

Pozrime sa spoločne na to, čo signalizujú zmeny v daných oblastiach.

 

1.Čelo – tenké črevo a močový mechúr

Oblasť čela poukazuje najmä na stav tenkého čreva a mechúra. Drobné zapálené vyrážky na týchto miestach môžu znamenať nerovnováhu v črevách, či problémy so zápalom močových ciest – na ten si treba dávať pozor obzvlášť v chladnom období. Rovnako ako na teplé oblečenie dbajte aj na správnu hygienu.

2.Obočie a oči – obličky a pečeň

V okolí očí a obočia sa často objavujú malé vyrážky – často krát z dôvodu používania nekvalitnej kozmetiky. Ak sa však akné alebo pľuzgiere v týchto miestach opakujú a zväčšujú, môžu znamenať nedostatočnú funkciu obličiek alebo pečene. Pečeň často zaťažujeme mastnými jedlami a alkoholom, preto by sme sa mali nezdravej strave a prílišnému pitiu alkoholu skutočne vyhnúť.

 3.Nos – srdce

Síce je nos a jeho okolie veľmi individuálnou záležitosťou (mnohí z nás majú na nose rozšírené póry, čierne bodky alebo celkovo mastnejšiu pleť), poukazuje na činnosť srdca. Ak sa na bokoch nosa vytvorí malá zapálená vyrážka, môže napovedať náhlu zmenu či narušenie vnútornej rovnováhy organizmu. Výrazné „metličky“ – zväčšené krvné kapiláry a červenší nos sú typickými pre nadmernú konzumáciu alkoholu.

4.Líca – pľúca a žalúdok

Ak spozorujete malé či väčšie vriedky v tejto oblasti, pozorne si všímajte, či pretrvávajú dlhšie. Ak sa začnú objavovať čoraz častejšie, zbystrite pozornosť! Možno trpíte potravinovou alergiou či intoleranciou, alebo konzumujete nesprávne potraviny. Líca sú „hlavným zrkadlom“ žalúdka, rovnako ako aj pľúc – preto sa nezrovnalosti na týchto miestach skúmajú aj pri respiračných ochoreniach.

 5.Brada a ústa – hormóny a pohlavné orgány

Spodná časť tváre je charakteristická pre pohlavné orgány, ale prejavujú sa tu najmä hormonálne výkyvy. V období puberty, počas iných hormonálnych zmien alebo počas menštruácie vznikajú kožné vyrážky práve na týchto miestach. Na kolísanie hormónov v ženskom i mužskom tele vplýva vo veľkej miere výživa, spánok a celkový životný štýl.

 

Naučte sa počúvať svoje telo, vycítiť jeho potreby a dopriať mu tú najlepšiu stravu, dostatok pohybu a spánku. Dôležité je zamerať sa nielen na preventívne prehliadky u lekára, ale aj na vlastnú diagnostiku. Keď sa o svoje zdravie začnete dôkladne starať, sledovať a vnímať ho, v budúcnosti nebudete musieť skúmať neustále akné a vyrážky na svojej tvári – teda volanie o pomoc jednotlivých orgánov – a budete zdraví v perfektnej rovnováhe.

 

Similar Articles

One thought on “Kožné prejavy chorôb: ako si vyčítať svoje zdravie z tváre?

  1. Pri vyrážkach/akné hlavne u mladých ľudí pozor na alkohol, pleť vylučuje toxické látky a tým koža trpí… Treba piť veľa vody, keďže pokožka sa skladá z vody – viac ako 60percent kože tvorí voda, treba piť pravidelne a nie nárazovo pol litra.. A ešte k nápojom, aj keď som už trochu odbočila, čistú vodu striedať s minerálkou, zelený čaj, mätový čaj, neuškodí ani jedna dve kávy, najlepšie bez cukru…

Pridaj komentár

Top