You are here
Home > Modeling a fotomodeling > Dress code a etiketa

Dress code a etiketa

K modelingu patria aj návštevy rozličných spoločenských podujatí a akcií, ktorých sa niekedy musíte zúčastniť pracovne. Ak sa stanete tvárou nejakej značky, veľakrát máte v zmluve zakotvené reprezentovať značku klienta aj na významných spoločenských udalostiach. Na pozvánkach sa často objaví aj odporúčaný odev. Ten treba dodržať, aby ste neurazili hostiteľa. Muži to majú vo výbere vhodného oblečenia jednoduchšie, ich odev je daný striktne, žena má síce na výber z viacerých možností, ale pri množstve pravidiel sa môže v spleti správnych kombinácií stratiť a staviť na zlý výber.

Smart casual

Odev by nemal byť príliš formálny, čiže u žien nie sú vhodné róby, príliš elegantné kostýmy a u mužov nie je potrebný oblek. Mali by ste byť oblečení štýlovo, pohodlne a zároveň elegantne. Ženy môžu zvoliť puzdrovú sukňu alebo úzke nohavice, blúzku a blejzer. Topánky môžu byť na opätkoch alebo baleríny. Obuv s otvorenou špičkou alebo sandálky na opätkoch sú povolené tiež. Muži môžu mať tričko alebo košeľu, neformálne sako, textilné nohavice a obuté mokasíny alebo poltopánky. Smart casual rovná sa pohodlná elegancia.

Semi Formal

Muž musí mať oblek. Ten môže byť aj svetlý, ak sa jedná o dennú akciu a tmavý by mal byť volený na večernú udalosť, motýlik ani kravata nie sú potrebné. Ako doplnok môžete zvoliť náramkové hodinky. Žena by si mala obliecť elegantný kostým alebo krátke šaty s dĺžkou mierne nad kolená. Vhodná je malá spoločenská kabelka. Dovolená je kombinácia viacerých farieb, ale aj ladenie tón v tóne.

Formal dress alebo dark suit

Muž môže mať iba tmavý oblek a to čierny alebo tmavomodrý, kravata alebo motýlik je nutnosť. Obuté by mal mať tmavé spoločenské topánky a čierne ponožky. Žena si má obliecť krátke kokteilové šaty, elegantné topánky na opätku, jemné, ale luxusné šperky, prípadne jeden výrazný šperk a malú spoločenskú kabelku. Ako doplnok je dovolené mať náramkové hodinky.

White tie alebo ultra formal

Muži musia mať frak, bielu vestu, bieleho motýlika, čierne ponožky a čierne lakované topánky. Vhodné doplnky sú u mužov biele rukavice a vreckové hodinky na retiazke, u žien rukavice vo farbe róby. Náramkové hodinky sú neprípustné. Pozor. Čierna vesta a čierny motýlik je určená pre obsluhujúci personál. Žena by mala voliť luxusnú dlhú večernú róbu, jemné telové pančuchy a vyčesané vlasy. Šaty z lacných materiálov nie sú vhodné. Žena nesmie mať obuv s otvorenou špičkou alebo sandále, lacné šperky, ak zvolíte bižutériu, tak exkluzívnu, žiadny plast, drevo a lacné kovy. Kabelka musí byť malá listová.

Black tie

Muž musí mať smoking, bielu košeľu, čierneho motýlika, čierne ponožky a čierne lakované topánky. Žena musí mať dlhú spoločenskú róbu, uzavreté spoločenské topánky, jemné telové pančuchy, večernú listovú kabelku a honosné šperky. V prípade, ak to povaha róby dovolí, tak žena môže mať aj jemné páskové sandálky, ale závisí to od róby. Ak si nie ste istá, či k vašej róbe sú sandále vhodné, voľte radšej uzavreté elegantné lodičky.

Creative black tie

Môžete sa mierne kreatívne vyblázniť pri obliekaní s dôrazom pôsobiť elegantne a vkusne. Dĺžka dámskych šiať by mala siahať pod kolená. Smoking u mužov nemusí byť čierny alebo muž volí čierny smoking a k tomu netradičnú farbu košele aj motýlika alebo v netradičnej farbe bude iba jeden doplnok. Pestrosti nemôže byť priveľa. Žena môže k elegantným šatám zvoliť väčšiu spoločenskú kabelku ako je obvyklé alebo netradičné luxusné šperky, napr. výrazný umelecký šperk v podobe extravagantných náušníc.

Okrem správneho oblečenia je vhodné dodržiavať aj spoločenskú etiketu.

Muž otvára žene dvere, pomáha jej z kabáta, muž vedie ženu na miesto akcie vždy po svojej pravici. O predloženie vstupeniek, odloženie kabátov a odvedenie partnerky do hlavnej miestnosti sa vždy stará muž. Pri stole partnerku aj seba predstaví muž. Žena sa postupne zvíta s ďalšími ženami pri stole a potom s pánmi podaním ruky, až potom sa takto zvíta muž. Svôj vzhľad upravujte výhradne na toaletách. Povolená je zdvorilá, nekonfliktná konverzácia, vyhýbajte sa politickým a iným kontroverzným témam. Jedlo môžete začať konzumovať až vtedy, keď ho majú všetci pri stole naservírované. Prvá začína jesť vždy najstaršia dáma pri stole, ktorá dá akoby signál k začiatku. Jedzte malé sústa. Ak je súčasťou predjedla pečivo, vždy si z neho rukami odtrhnite malý kúsok a vložte ho do úst. Správna dáma nikdy do pečiva nezahryzne.

Similar Articles

Pridaj komentár

Top