You are here
Home > Modeling a fotomodeling > Aké sú začiatky modelingu?

Aké sú začiatky modelingu?

Linda Evangelista, Naomi Campbell, Claudia Schiffer, Elle Macpherson, Christy Turlington….tam kde ony, by to chcela dotiahnuť asi každá modelka. Niektoré z nich mali šťastie a vystrelili po rebríku slávy raketovou rýchlosťou, iné museli prejsť po móle veľmi veľa krát, kým sa dostali do povedomia. Bohužiaľ,u nás sa na modeling nekladie až taký dôraz, ako napríklad v USA a preto všetky úspešné modelky a modelovia zo Slovenska častokrát patria práve k druhému prípadu. Čo sa teda ukrýva za zlatým rúškom slávy a ako si to aspoň trochu uľahčiť?

 

Výber agentúry

„Tisíc míľová cesta sa musí začať jednoduchým krokom.“ Tak to raz povedal čínsky filozof a zakladateľ taoizmu Lao-c’. A ako ste už asi aj sami zistili, mal pravdu. Inak to nie je ani v prípade, že chcete začať s modelingom. Pre začínajúcu modelku je ideálne mať dobrú agentúru, ktorá ju bude zastupovať – už len jej správny výber je štyridsať percent úspechu.

Do agentúry sa dá dostať dvomi spôsobmi: vy si nájdete ich (pošlete fotky, vyplníte formulár a pošlete mailom, prípadne to isté spravíte na kastingu) alebo si oni nájdu vás (osloví vás scout* a pozve vás na kasting).

Kastingy sa väčšinou konajú v nákupných centrách a ich priebeh sa zakaždým líši, no vo všeobecnosti vás odfotia, zmerajú výšku a miery a vyplníte jednoduchý formulár. Na základe toho sa rozhodnú, či s vami uzavrú zmluvu. (Niektoré agentúry nerobia klasické kastingy, ale súťaže, no tam je rozdiel iba v tom, že rozhodujú aj ľudia a má to viac kôl.)

Ďalej je to už zložitejšie na vysvetľovanie, pretože každá agentúra má vlastné spôsoby a postupy. Keďže nikto učený z neba nespadol, dievčatá vždy musia prejsť takzvaným ´výcvikom´ a práve ten sa u jednotlivých agentúr líši. V niektorých sa baby hneď učia chodiť na opätkoch a pózovať na fotky a o tri mesiace už chodia po móle, v iných sa učia aj mnoho ďalších vecí, ako je zdravé stravovanie (nie diéta, to je rozdiel!), cvičenie, držanie tela atď. a na mólo častokrát vykročia až po roku-dvoch.

Každá agentúra má na modelky nejaké požiadavky. Vhodná výška a miery sú samozrejmosťou, ale niekde si potrpia aj na známky, znalosť najmenej dvoch cudzích jazykov, plynulú angličtinu and so on….

*scout – zamestnanec modelingovej agentúry, ktorého úlohou je hľadať a pozývať dievčatá na kastingy

 

Hodím sa za modelku?

Ja osobne som si túto otázku položila už asi miliónkrát. A to hlavne na kastingoch. Išla som tam so sebavedomím väčším ako rad pred H&M, keď uviedli na trh kolekciu s Balmain, no keď som zbadala všetky tie baby okolo mňa, hneď sa scvrklo do veľkosti ohorenej zápalkovej hlavičky. Takýto stav zažije asi každá baba, ktorá príde na modelingový kasting. Vzápätí na to prichádza tá otázka. Je jednoduchá, no s odpoveďou je to už komplikovanejšie. Opäť to všetko závisí od agentúry. Oni vždy presne vedia, aké typy im vyhovujú. Takže rozhodne nesmúťte, pokiaľ neuspejete hneď na prvý pokus. A rovnako je to aj s kastingami na módne prehliadky – budete aj na sto kastingoch, no uspejete len na jednom. Rozhodne však z neúspechu neviňte seba. Dobrým príkladom je Lujza Straková, Miss Slovensko 2015. Má skvelú postavu a peknú tvár, no Miss vyhrala až na tretí krát.
Všeobecne však platí, že modelka by mala mať výšku aspoň 173-4 centimetrov, obvod pásu maximálne 60 a bokov maximálne 90 centimetrov. Dnes už však existuje veľmi veľa výnimiek.

 

Riziká modelingu/čo treba obetovať

Ako aj všetko ostatné, modeling má tiež isté riziká a vyžaduje nejaké obety. Určite treba počítať s tým, že sa budete musieť začať viac starať o svoje vlasy, nechty, pleť, cvičiť….jednoducho, obetovať viac voľného času sebe.

Nuž a tie riziká? Ako modelky by ste sa ale predsa len mali pripraviť na pár zmien, ktoré nemusia byť vždy príjemné. Ľudia majú na modelky odlišné názory a preto by ste mali byť pripravené aj na istý druh odporu voči vašej práci. Cestovaním po svete vymeškáte veľa v škole a niekedy bude ťažké dobehnúť zameškané učivo. Nehovoriac o tom, že budete musieť vziať za seba zodpovednosť a postarať sa sama o seba, bez pomoci rodičov, ktorí budú niekoľko tisíc kilometrov vzdialení. A v neposlednom rade tu bude žiarlivosť. Áno, priznajme si to, my dievčatá sme už raz také a máme tendenciu žiarliť a ohovárať, máme to proste v génoch. 🙂 Práve preto vám z vlastných skúseností odporúčam držať to čo najdlhšie v tajnosti.

 

Koľko sa dá na modelingu zarobiť? Dá sa z toho vyžiť?

Toto zaujíma väčšinu ľudí. Odpoveď znie: áno, dá sa z toho vyžiť, ale..! Je to veľmi otázne a hlavne to záleží od agentúry a od modelky. Navyše k tomu vedie veľmi, ale veľmi dlhá cesta.

 

Autorka : začínajúca mladá modelka v slovenskej modelingovej agentúre

Similar Articles

Pridaj komentár

Top